KAHVENİN ÇEŞİTLERİ

Kahve çekirdekleri 2 ye ayrilir


1)ARABiCA:

Etiyopya'da kesfedilen ilk kahve bitkisinden türemiş olan Coffea Arabica, daha çok yüksekliği  800-2000 metre arasında olan dağlık platolarda veya volkanik yamaçlarda yetişir. Her yağmurlu dönemin ardından çiçek açar ve meyvelerinin olgunlaşması için yaklaşık 9 ay gerekir. Tipik bir arabica ağacı, bir yılda yaklaşık 5 kg meyve verir ve bu meyvelerden 1 kg kahve çekirdeği elde edilir. Yeşilimsi sarı renkteki oval arabica çekirdeklerinden üretilen kahve, Robusta'ya göre daha az kafein içerir. Ayrıca daha lezzetli ve tatlı bir aromaya sahiptir. Arabica kahvesi dünya kahve üretiminin %70'ini oluşturur. Ancak hastalıklara ve iklim koşullarına çok dirençli olmadığından yetiştirilmesi daha zordur ve daha pahalıdır. En çok bilinen çeşitleri; Brezilya, Orta-Doğu Afrika, Hindistan, Endonezya'da yetişen "Bourbon" ve Latin Amerika'da yetişen "Typica"dır. Bunları Tico, Blue Mountain, Mundo Novo, Caturra ve San Ramon izler. Arabica türünün asit oranı Robusta'ya göre daha az ve aromalıdır. Bu yüzden damak tadı için en çok bu türü tercih edilir. Türkiye'de ise yalnızca Mersin ve Anamur'da deneme dikimleri iyi sonuç vermiştir. Hali hazırda 850 hektar alanda kahve tarımı yapılmaktadır.

2)ROBUSTA:

Bilinen adıyla Coffea robusta, 0-600 metre arasında yetişir. Arabica'nın tersine düzensiz olarak çiçek açar ve meyvelerinin olgunlaşması için yaklaşık 10-11 ay gerekir. Sarımsı kahverengindeki yuvarlak Robusta çekirdeklerinden üretilen kahve, Arabica'ya göre yaklaşık iki kat daha fazla kafein içerir. Robusta kahvesi dünya kahve üretiminin yaklaşık %30'unu oluşturur. Hastalıklara ve iklim koşullarına çok dirençli olduğundan yetiştirilmesi çok daha kolay ve ucuzdur. En çok bilinen çeşitleri ise Java-Ineac, Nana, Kouliou ve Congensis'tir

 

Kahvenin Tarihi

KAHVENIN BULUNUSU    

Kaldi adindaki çoban:

  1. yüzyl ortalarinda Habeşistan Kaffa'da yasayan Khaldi adindaki bir çobanın bir çaliya ait kirmizi meyveleri yemesinin ardindan hayvanlarının daha hareketli oldukları dikkatini çekmiş ve kendisi de bu meyveyi denemistir. Verdigi hissi ve keyfi sevince digerlerine de haber vermis ve kahve bugünlere kadar gelmiş.

Seyh Sazili:

Habesistanli (Etiyopya) bir Arap olan Seyh Sazili 14. yüzyıl sonlarında yasamış olması muhtemel bir Sufi seyhi’dir. Kahveyi ilk içtiği rivayet edilen kişilerden biridir. Gece ibadetinde dinç ve uyanik kalabilmek için özellikle geceleri kahve içtiği, ve kahveyi ilk kullanan sufilerden biri oldugu belirtilmiştir.[2]

Ez-Zebhani:

  1. yüzyilin Arap yazari Ceziri’ye göre kahve’yi ilk içen kişi ez-Zebhani olarak bilinen Yemenli Cemalleddin Ebu Abdullah Muhammed ibn Said’dir. Bir olay yüzünden Aden’i terkederek Etiyopya’ya giden Zebhani orada kahve içen insanlarla karşılaşmış ; Aden’e döndüğünde hastalanmış ve aklina kahve içmekgelmiş. Kahve onu iyiletirmiş. Kahve’nin yorgunluk ve uyuşukluk giderme, canlılık ve dinçlik kazandırma özelliklerini keşfetmiş.


Süleyman Peygamber:

Bazı rivayetlere göre de kahveyi içen ilk kisi Süleyman'dir. Süleyman yolculuklari sırasında ugradığı bir şehirde şehrin sakinlerinin bilinmeyen bir hastalığa yakalandığını görür ve Cebrail’in buyruğu üzerine Yemen’den gelen kahve çekirdeklerini kavurarak bundan hazırladığı içecegi hastalara verir. Bunu içen hastalar iyileşir.